EVA CHEŁMECKA
Z domu Jaśkowska, urodzona 21 lipca 1976 roku w Warszawie.
W latach 1996-2001 studiowałam na wydziale malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk, gdzie kształciłam się pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów i artystów m.in. prof. : Wiktora Zina, Jerzego Dudy-Gracza, Franciszka Starowieyskiego, Barbary Szubińskiej, Antoniego Fałata, Andrzeja Sadowskiego, Stanisława Baja, Kiejstuta Bereźnickiego i Zbysława Maciejewskiego. Dyplom z malarstwa uzyskałam pod kierunkiem prof. Andrzeja Sadowskiego, z aneksem z architektury wnętrz u adi. Wojciecha Plewako. Od roku 2001 jestem członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Ostatnio zostałam włączona do tego prestiżowego rejestru polskich twórców: polishartworld.com
Moja twórczość ma swoje źródła w wyobraźni, świecie duchowym, wewnętrznym, przez co przybiera formy kojarzące się z poetyką snu, przepełnione surrealistyczną atmosferą. Powołując do życia nowe, imaginacyjne światy, rządzące się własnymi prawami, posługuję się intensywnym kolorem, stosowanym w roli symbolu emocjonalnego, umiejętnościami realistycznego obrazowania, a często również pewną dozą narracji, która stanowi punkt wyjściowy dla wolnej interpretacji odbiorcy.
Obecna w wielu z moich kompozycji skłonność do ornamentowania i dekoracyjności ma swoje korzenie w fascynacji kulturą Dalekiego Wschodu – zdecydowanie bliższej mi estetycznie od minimalistycznych trendów lansowanych obecnie w europejskich sztukach plastycznych. Podobnie jak artyści indyjscy, czerpiąc pewne inspiracje z przyrody traktuję ją jako manifestację uniwersalnych praw kosmicznych.
Mój pogląd na malarstwo pokrywa się z tym co napisał nowatorski malarz indyjski, pisarz i teoretyk sztuki Abanindranath Tagore: „Zależeć jedynie od wzroku pomijając umysł, to ograniczyć się do jedynie powierzchownego opisywania formy.” Od wiernego odwzorowywania otaczającego mnie świata, znacznie bardziej interesuje mnie malowanie tego, co niewidzialne, z pozoru ukryte, tajemnicze … Dlatego też, staram się, aby moje obrazy nie zagłębiały się zbytnio w realia, a raczej przemieniały to, co zwykłe i naturalne w cudowną, baśniową opowieść, poemat form i kolorów. Poza malarstwem olejnym i akrylowym, zajmuję się tworzeniem unikatowych przedmiotów z zakresu sztuki użytkowej, oraz projektowaniem niekonwencjonalnych wnętrz.
Ciągłe poszukiwania artystyczne na tych rozmaitych polach, obecnie doprowadziły mnie do instalacji łączących w sobie malarstwo, assemblage, mozaikę i rzeźbę. Wiodącym tematem bieżącego cyklu ” Miłość w czasach cyberkultury ” jest wpływ wszechobecnej cyfryzacji na dzisiejszą rzeczywistość, postępująca technicyzacja naszego życia, konsumpcjonizm, oblicze współczesnego miasta…